Nálepky jin- jang

Kedysi dávno starí čínski mudrci premýšľali, ako priblížiť a vysvetliť svet a všetky jeho rozmanité podoby. Hľadali základný vzťah, ktorý popisuje fenomén pôvodu a účinku dostatočne zrozumiteľne.

 

Jin je ženský prvok, jang je mužský prvok. Jin je tma, jang je svetlo. Jin je pasívna, jang je aktívny. Jin je zem, mesiac, vnímavosť, temnota a chlad. Jang je drak – divoký, silný, vášnivý, temperamentný a plný života, predstavuje nebo a slnko. Jin je smrť, jang je život. Tieto protikladné sily nestoja proti sebe ako dobré a zlé, ale navzájom sa dopĺňajú, sú na sebe závislé – bez tmy nemôže byť svetlo, bez života nie je smrť.

 

Vzájomné pôsobenie jin a jang vytvára zmeny, ktoré udržiavajú svet v pohybe. Leto prechádza do zimy, noc sa stáva dňom...

 

Vychádzali pritom z predpokladov, že svet bol vo svojom prvopočiatku len neohraničenou prázdnotou, ktorú nazvali WU ČCHI. Z tohto vznikla prvá aktivita, ktorú nazvali JANG a jej protipól neaktivita JIN. Každý stav a celok, ktorý v sebe obsahoval aktivitu i neaktivitu potom pridelili meno TAI JI.

 

Na základoch tejto čínskej teórie stojí a vyvíja sa celá čínska medicína, filozofia i prírodné vedy.

 

Ťažiskom čínskeho myslenia sú protichodné sily jin a jang, ktoré sú podstatou univerza.

 

Príroda sa mení a vyvíja v istých cykloch – narodenie, vývoj, smrť – v nekonečnom kolobehu sa tieto fázy musia nevyhnutne podriadiť zákonom jin a jang. To znamená, že premena jedného stavu do druhého je pevne daná a nezmeniteľná: leto sa zmení na zimu, mladosť prejde do staroby, po dni nasleduje noc... Tieto protipóly existujú v harmónii a vzájomne sa dopĺňajú. V zmysle celistvosti sú oba dôležité, ale ani jeden z nich nie je dôležitejší ako druhý.

 

V symbole jin / jang biela bodka v čiernom poli a čierna bodka v bielom poli pripomínajú, že každá kvalita obsahuje niečo aj zo svojho protikladu.

 

Nálepka Jin-Jang na auto

Cena:  4,80 € s DPH
Cena SKK: 144,60 Sk
rozmer: 6,6 x 10cm
 

Nálepka Jin-Jang na auto

Cena:  5,60 € s DPH
Cena SKK: 168,70 Sk
rozmer:10 x 15cm
 

Nálepka Jin-Jang na auto

Cena:  6,48 € s DPH
Cena SKK: 195,20 Sk
rozmer: 15 x 22,5cm
 

Nálepka Jin-Jang na auto

Cena:  8 € s DPH
Cena SKK: 241,- Sk
rozmer: 20 x 30cm
 

Nálepka Jin-Jang na stenu

Cena:  17 € s DPH
Cena SKK: 512,10 Sk
Rozmery: priemer 50 cm Samolepky sú vyrobené z fólie Oracal 638, ktorá zaručuje 100 % kvalitu výrobku a výbornú priľnavost na stenu.
 

 

Príspevky a dary:

SK731100000000

2614320104

TATRSKBA