Nimbový olej

Nimbový olej

Odborná literatúra uvádza:

Nimba ako bylina z ajurvédy sa používa na udržiavanie zdravej pokožky. Antialergické, protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti nimby sú užitočné na ošetrovanie kožných defektov. Nimbový olej je lisovaný z ovocia a semien vždyzeleného nimbového stromu.

Nimbový olej sa používa tisícky rokov ako excelentné liečivé tonikum pre mnohé ochorenia. Nimba je známa pre jej jedinečné liečivé vlastnosti na pokožku.

Nimbový olej má protivírusové vlastnosti.

 

Výhody:

 • zmierňuje začervenanie a svrbenie pokožky
 • zmierňuje jazvy a pigmentáciu
 • zjemňuje a zvlhčuje popraskanú kožu
 • pomáha v boji s infekciou a parazitmi
 • a tiež pomáha na akné, lupiny, svrbenie, kožné alergie, ekzém, psoriázu, vši, uštipnutia hmyzom, plesne na nohách a rezné rany.

 

Použitie:

Raz denne aplikovať na postihnuté miesto, môže byť miešaný (2 - 3 kvapky) s bežným telovým olejom alebo pridať do kúpeľa.

Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Zloženie: Nimbový olej

Obsah: 100 ml

Vyrobené v Indii

12 € s DPH

Dostupnosť: Skladom

Nimba je strom, ktorý rastie v Indii. Strom sa nazýva Ayadirachta indica. Jeho liečivé účinky sa spomínajú už v starobylých textoch východoindickej kultúry nazývanej Harapa. Tieto texty sú staré 4500 rokov. Už v tomto období bola Nimba využívaná na liečbu mnohých chorôb. Aj Ájurvédska medicína jej silu využívala na liečbu rôznych ochorení, vrátane tých najzávažnejších.

 

Olej, listy a kôra tohto uctievaného stromu v Indii obsahuje množstvo vitamínov, minerálov a mastných kyselín. Tento strom je výnimočný tým, že obsahuje látky, ktoré inde v prírode nenájdete. Týmito vzácnymi látkami sú napríklad, nimbin, azadirachtin, nimbidol, quercecetin, nimbidin a ďalšie. Vďaka týmto látkam majú prípravky z Nimby celú radu účinkov.

 

 • Nimba ničí baktérie, ktoré spôsobujú akné.
 • Nimbová voda ničí plesne, ktoré spôsobujú lupiny.
 • Výťažky z Nimby sú účinné proti vírusu spôsobujúcemu opar (herpes zoster).
 • Nimba zmierňuje svrbenie pri ovčích kiahniach, znižuje výskyt vyrážok a jaziev.
 • Behom 2 až 3 dní odstraňuje ochorenie spôsobené plesňami zo skupiny trichophyton.
 • Pomáha v boji s plesňovým ochorením, ktoré je vyvolané kvasinkou Candida.
 • Prášok aj krém z nimby, chránia kožu pred výskytom plienkovej dermatitídy.Sú schopné túto dermatitídu aj vyliečiť.
 • Nimba pomáha udržať rovnováhu produkcie melanínu a znižuje tým výskyt bielych miest na koži, spôsobených vitiligom (poruchou pigmentácie kože, prejavujúcej sa bielymi škvrnami na koži).
 • Nimba je výborným podporným prostriedkom pri hojení rán, pomáha telu rýchlo vytvárať kolagénové vlákna, potrebné na uzatváranie rán. Nimbové mlieko znižuje začervenanie kože po opaľovaní a znižuje odlupovanie vrchných vrstiev pokožky. 


Olej bežne stuhne pri izbovej teplote a aby ste ho opäť uviedli do tekutej podoby, umiestnite ho do nádoby s horúcou vodou (nie vriacou) a čakajte kým skvapalnie. Olej zvyčajne obsahuje nasledovné:
Kyselina olejová 52,8%
Kyselina stearová 21,4%
Kyselina palmitová 12,6%
Kyselina linolová 2,1%
Rôzne nižšie mastné kyseliny 2,3%


Nimbový olej by mal byť používaný len zvonka na kožu. Bol terapeuticky používaný ako ľudový liek na respiračné poruchy, zápchu a malomocenstvo. Používa sa na miestnu liečbu reumatizmu, ekzémov i pásového oparu, atletickej nohy, oparu, lupienky, bradavíc, chronických syfilitických vredov, infikovaných popálenín a pomalo sa hojacich kožných vredov, rovnako ako liečbu rôznych kožných infekcií.

Má protizápalové, antipyretické (proti horúčke) a analgetické (zmierňuje bolesť) účinky a účinkuje aj na posilnenie imunity (zvýšenie obranný mechanizmus tela v boji proti infekčným organizmom a cudzorodým látkam), aktivuje bunkové imunitné mechanizmy a tým vyvolá zvýšenú reakciu na mitogennu a antigénnu výzvu.

Tiež je známe že je to veľmi účinný spermicíd (zabíja spermie) pri opičích (makak rézus), rovnako ako ľudských spermiách (vzhľadom k prchavej povahe kódovaný ako NIM-76). Štúdia ukázala, že v rámci vaginálnej aplikácie zmesi Nimbového oleja pred súložou možno zabrániť otehotneniu. Mechanizmus, na základe ktorého to funguje sa zdá byť nehormonálny - pravdepodobne sprostredkovaný jeho spermicídnymi účinkami a môže mať menej vedľajších účinkov ako hormonálna antikoncepcia.

Je veľmi účinný proti ľudským plesniam, vrátane Trichophyton, Epidermophyton, Microsporum, Trichosporon, geotricum a Candida.

Okrem toho, nimbový olej je účinný proti širokému spektru baktérií - má antibakteriálny účinok proti gram-negatívnym a gram-pozitívnym mikroorganizmom, vrátane M. tuberculosis a streptomycín-rezistentných kmeňov, Salmonella typhora, S. aureus a in vitro testoch sa ukázalo, že inhibuje Vibrio cholerae, Klebsiella pneumoniae, M. tuberculosis a M. pyogenes. Jeho antimikrobiálne účinky boli preukázané proti Streptococcus mutans a S. faecalis. Pri použití Nimbového oleja na vlasy bolo preukázané, že zabíja vši. Štúdia bola tiež vykonaná na rôznych formách rakoviny a nádorov - a hoci výsledky boli sľubné, táto aplikácia potrebuje hlbší výskum.

 

Tipy, ako používať a zriediť Nimbový olej

 


Nižšie sú uvedené niektoré recepty /spôsoby použitia Nimbového oleja je nutné si pamätať, že Nimbový olej sa riedi na cca 2 - 5% akejkoľvek zmesi, ktorá sa aplikuje priamo na kožu. Niektoré z nižšie uvedených receptov uvádzajú vyššie percento - ale buďte opatrní pri akomkoľvek podráždení pokožky.


Rezné rany, rany, drobné kožné ochorenia, a repelent proti komárom a ostatnému hmyzu Zmiešajte s vazelínou alebo základným olejom v pomere 1:5 a aplikujte na postihnuté miesto

Atletická noha. Do horúcej vody sa pridá 15 ml a močíme nohy
Vši. Zmieša sa v pomere 50/50 so základným olejom a vmasírujte do vlasov a vlasovej pokožky. Nechajte pôsobiť po dobu 1 hodiny a umyte šampónom. Opakujte raz týždenne po dobu 3 týždňov, alebo ak problém pretrváva.
Na zamedzenie výskytu komárov. Nasprejujte alebo nalejte olej do všetkých miest kde sa môžu množiť komáre. Aby sa olej zmiešal s vodou, pridajte troška bežného prostriedku na umývanie riadu do vody.

Na ochranu rastlín. Pridajte 30 ml na 1 liter vody a pridajte 1 ml prostriedku na umývanie riadu do nádobky s rozprašovačom. Dobre premiešajte a ihneď nastriekajte na ochranu rastlín. Neuchovávajte zmes, zamiešajte vždy novú pred aplikáciou. Zmes nastriekajte na vrch všetkých listov a aj na spodnú stranu, kde sa hmyz často ukrýva - Môžete tiež nastriekať okolo koreňov. 

Lupiny a svrbenie vlasovej pokožky. Zmiešajte niekoľko kvapiek s normálnym šampónom.
Odstránenie kliešťov a bĺch na zvieratách. Pridajte niekoľko kvapiek do normálnho šampónu pre psov alebo mačky (pomer by mal byť 30 ml (1 oz.) Na 240 ml (8 oz.) Šampón). Osobne sme zistili, že obyčajný detský šampón funguje najlepšie.
Lupienka, opary, ekzémy, atletická noha, kožné vredy a ďalšie hubové ochorenia kože Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu (15 ml), so 120 ml základného oleja, ako sú jojobový a hroznový olej a aplikujte dvakrát denne na postihnutú kožu. Ak by došlo k podráždeniu kože, prestaňte výrobok používať, alebo na zmes použite menej nimbového oleja.
Spreje proti kliešťom, blchám, roztočom, svrabu a iných škodcov na domácich zvieratách Zmiešajte 30 ml oleja s 1 3,8 litra vody a pridajte niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie riadu aby sa olej s vodou lepšie zmiešal. Nalejte do nádobky s rozprašovačom a sprejujte raz za dva týždne. (Táto zmes môže byť použitá pre vnútorné i vonkajšie rastliny, kvety a zeleninu.)

Upratovanie domu. Pridajte k čistiacemu prostriedku na koberec alebo nasprejujte na matrace aby ste zničili roztoče.

Ručné pranie
Pridať pár kvapiek do pracieho prostriedku pre antibakteriálne vlastnosti. • Zo všetkých vyššie uvedených

 

Nimbový olej má pomerne silný zápach. Ak budete chcieť pridať niekoľko kvapiek esenciálneho oleja do akejkoľvek zmesi na prekrytie jeho výraznej vône, použite levanduľu a citrónovú trávu, - ale môžete pridať ja vašu obľúbenú vôňu.


Skladujte Nimbový olej v chlade a tme, mimo dosahu slnečných lúčov. Nimbový olej môže ľahko tuhnúť - a to aj pri nízkych izbových teplotách. Ak k tomu dôjde ponorte fľašu do teplej vody (pod 95 ° F) a nechajte skvapalniť. Nedávajte do blízkosti vriacej vodoy, pretože sa môže znížiť účinnosť oleja.
Všetky uvedené texty majú výhradne informatívny charakter a slúžia k všeobecne popisným a vzdelávacím potrebám.

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie